Please, let us know if any link doesn't work or send us new interesting link
Prosím, dajte nám vedieť, ak nejaký linky nefunguje, alebo nám pošlite nový zaujímavý link

Studium / Learning

Všeobecné príznaky zhubných nádorových ochorení

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Nádor v širšom zmysle je akýkoľvek chorobný útvar, ktorý vznikne nadmerným rastom tkaniva. Z onkologického hľadiska je charakteristický zmnožením tkaniva, ktorého rast je nadmerný a nekoordinovaný, vznikajúci monoklonálnou proliferáciou jednej bunky, ktorá neprestáva ani po tom, ako podráždenie vyvolávajúce rast nádoru už nepôsobí. Rast nádoru je teda: nadmerný - daný zvýšenou mitotickou aktivitou nekoordinovaný - bez súladu s ostatnými tkanivami, prekračuje hranice orgánu nezávislý - pokračuje po odstránení vyvolávajúcich stimulov nezávislosť je však relatívna, lebo je závislý na krvnom zásobení, humorálnych a imunitných vplyvoch organizmu. Rast nádoru, či už invazívny alebo neinvazívny, vyvoláva zmeny v okolí, ktoré sa pri raste prejavia ako kompaktná nádorová masa, ktorá sa v prípade malígnych tumorov šíri spôsobom infiltratívneho a deštruktívneho rastu, vyvolávajúceho kvantitatívne, ale najmä kvalitatívne zmeny okolitého zdravého tkaniva. - v blízko povrchu tela prejavia ako „hrča“ rôznej kvality, - môže vyvolávať problémy s prehĺtaním pri obštrukcii pažeráka, - vyvoláva zápchy striedané s hnačkami v distálnej časti GIT-u, - mechanický ileus pri obštrukcii lúmenu čreva, - dyspnoe a pneumóniu pri obštrukcii bronchu, - obštrukcia ureterov a následne renálnu insuficienciu a infekcie, - hepatálnu insuficienciu inváziou a metastázami do pečene, - krvácanie, edém, lymfedém, syndróm hornej dutej žily, - vracanie, - problémy s orientáciou, - poruchy zraku pri raste intrakraniálne alebo intrakraniálnu hypertenziu so všetkými dôsledkami, - bolesť a dysestézie pri infiltrácii nervov, - patologické zlomeniny, - infiltráciou kostnej drene pancytopéniou, infekciu a krvácanie, - môže vyvolať akútne zmeny, napr. ruptúru a infarkt, - tvorba fistúl a perforácii Iné príznaky nevyplývajú z prítomnosti nádoru ako cudzieho tkaniva v určitej lokalizácii, ale sú prejavom celkového pôsobenia nádoru na organizmus.

1. Kachexia - dochádza k progresívnemu znižovaniu telesného tuku a hmotnosti. Straty sú spojené so slabosťou, anorexiou a anémiou. Príčiny anorexie nie sú celkom známe, podieľa sa na nich nedostatočný kalorický príjem a zvýšená tvorba kachektínu (TNF-alfa), ktorý po aktivácii s receptormi adipocytov tlmí syntézu nových TAG a zvyšuje ich degradáciu na MK a glycerol.

2.Hormonálne následky - nádory vznikajúce v hormonálne aktívnych tkanivách zvyšujú tvorbu hormónov týchto žliaz. Toto je typické skôr pre benígne nádory zachovávajúce si diferenciáciu pôvodného tkaniva.

3. Paraneoplastické javy - ide o symptómy, ktoré nemajú priamy vzťah k rastu primárneho nádoru ani k jeho metastázam. Môžu byť mylne považované za prejavy metastáz. Ich súvislosť s nádorom vyjadruje ich vymiznutie po jeho odstránení a znovuobjavenie pri recidíve. Tieto syndrómy nemožno primárne liečiť, ale ich zmiernenie má paliatívny význam.

a) Endokrinné syndrómy - malígne nádory tvoria hormóny nepodliehajúce centrálnej kontrole. Ide o ektopickú hormonálnu tvorbu. Najčastejší je Cushingov syndróm pri ektopickej tvorbe ACTH a jemu podobných peptidov vyskytujúci sa pri nádory pľúc(najmä malobunkový Ca). Na rozdiel od hyperfunkcie hypofýzy je zvýšená aj hladina POMC. Klinickými symptómami je hypokaliémia, hyperglykémia, svalová slabosť a zvýraznené mužské sekundárne znaky, alebo hirsutizmus u žien. Nádory pečene a trofoblastické nádory spôsobujú gynekomastiu a puberta praecox. Nádory pľúc a žalúdka zas vyvolávajú akromegáliu.

b) Hypoglykémia - vyskytuje sa pri nádoroch z buniek LGH ostrovčekov pankreasu, pri mezoteliómoch, fibrosarkómoch a hepatocelulárnych Ca. Vyvoláva ju tvorba somatomedínov (ILGFs).

c) Zmeny hladiny kalcia - hyperkalciémia- zvýšená hladina sérového kalcia môže byť spôsobená osteolýzou, tvorbou humorálnych kalciových faktorov (PTHRP), faktory aktivujúce osteoklasty, prostaglandíny, aktívne metabolity vitamínu D, rastové faktory TGF-alfa a TGF-beta - hypokalciémia - zníženú hladinu vyvoláva kalcitonín produkovaný osteoblastovými metastázami Ca pľúc

d) Zmeny hladiny fosforu - hypofosfátemická osteomalácia - ide o nízku hladinu fosforu vyvolanú obrovskobunkovými kostnými nádormi a hemangiómami pri normálnej hladine kalcia, ktorá sú rezistentné na vitamín D. Predpokladá sa účinok antagonistov vitamínu D, abnormný metabolizmus vitamínu D, alebo priame poškodenie kanálikov obličiek. - hyperfosfátémia s hyperkaliémiou a hyperurikémiou je vyznačená pri hematologických malignitách.

e) Nervovo-svalové syndrómy - spôsobujú ich protilátky proti nádorovým bunkám reagujúce skrížene s nervovými bunkami. Prejavom sú periférne neuropatie, kôrová degenerácia a polymyopatia.

f) Kožné syndrómy - prejavuje sa najmä tvorbou pigmentov a zvýšeným rohovatením. Melanínové pigmenty sa v koži ukladajú vo zvýšenej miery pri lymfómoch, hepatómoch a melanómoch. Pri malígnych lymfómoch nachádzame seboroickú keratózu a exfoliatívnu dermatitídu. Pri Ca pľúc je častým javom acantosis nigricans prejavujúca sa hyperpigmentáciou a hyperkeratózou na krku, v axile, v oblasti genitálií a konečníka.

g) Hematologické syndrómy – erytrocytóza - je pri hemangióme mozočka, hepatocelulárnom Ca a Ca obličiek - anémia - najčastejšie je normocytová a normochrómna, vzniká v dôsledku zníženej životnosti erytrocytov a okultného krvácania, najmä do GIT-u. - paraneoplastická granulocytóza - vzniká v dôsledku tvorby CSF (Colony stimulating factor), IL3 a IL1 pri Hodgkinových nádoroch.

h) Zmeny koagulácie - hyperkoagulačný stav - hyperviskózny syndróm - je spôsobená buď hyperproteinémiou s paraproteinémiou alebo u leukémií zmnoženými leukocytmi. Migrujúca tromboflebitída je častý príznak Ca pankreasu a pľúc, diseminovaná vnútrocievna koagulácia je častým príznakom akútnej promyelocytovej leukémie a adenokarcinómov prostaty. - hypokoagulačný stav- krvácavé stavy sú najčastejšie vyvolané trombocytopéniami.

i) Neinfekčná trombotická endokarditída - alebo aj marantická endokarditída sa manifestuje verukóznymi ložiskami fibrínu a trombocytov na chlopniach ľavého srdca.

j) zmeny telesnej teploty - pri lymfómoch dochádza účinkom IL1 a IL6 na termoregulačné centrum k horúčke. Karcinoidy a neuroendokrinné nádory vyvolávajú striedavé návaly tepla.

k) Neurologické prejavy - nádory GIT-u a pľúc spôsobujú myastenia-like syndróm, demenciu a periférne neuropatie, lymfómy sú príčinou ascendentnej radikulopatie, nádory pľúc a a Hodgkinove lymfómy vyvolávajú limbickú encefalitídu a nádory pľúc, prostaty, kolorektálne, ovariálne a krčka maternice spôsobujú subakútnu cerebrálnu degeneráciu.


Zdroje: Hulín, Patologická fyziológia, 2003 Zaviačič, Kompendium patológie, 2002

Spracovali: Benčo Martin, Migra Martin, JLF UK Martin

© 1998 - 2020 MedInfo.sk, prof. MUDr. Dušan Meško, Ph.D.